Po zaćmieniu

W piątek 20 marca pogoda dopisała :). Mogliśmy obserwować zaćmienie Słońca w astrobazie i na dziedzińcu szkoły. Do obserwacji mieliśmy 5 teleskopów wycelowanych w Słońce, jeden z projekcją pozaokularową i kilka płytek spawalniczych. W czasie zaćmienia przewinęło się przez nasze stanowiska kilkaset osób. Serdecznie dziękujemy za obecność i zainteresowanie, szczególnie pragnę podziękować uczniom naszej szkoły za pomoc przy teleskopach i fotografowaniu Słońca.

 

Zaćmienie Słońca

W najbliższy piątek 20 marca 2015 roku będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z całej Polski! To jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych 2015 roku. Maksimum nastąpi około godz. 10.50.

ZAPRASZAMY NA OBSERWACJE ZAĆMIENIA SŁOŃCA DO NASZEJ ASTROBAZY!

Następne tak spektakularne wydarzenie będzie miało miejsce  w Polsce dopiero w 2026 roku.
W  Polsce o godz. 9.49 tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty będą się wówczas znajdować około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi około godz. 10.50, ale intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy godz. 10.40 a 11.10, bo wtedy będzie się najwięcej działo. Koniec spektaklu nastąpi w Polsce około godz. 12.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.
Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm (ok 8 zł).
Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.
W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Serdecznie zapraszamy od godziny 9:47 (początek zaćmienia) do 12:07.

Przed Astrobazą będzie dostępny sprzęt przez który można bezpiecznie obserwować Słońce.