Już w najbliższy piątek (27 lipca 2018 roku), będziemy mogli podziwiać najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Samo zjawisko (zaćmienie półcieniowe) rozpocznie się jeszcze przed wschodem naszego naturalnego satelity.
Całkowite zaćmienie Księżyca, gdy satelitę całkowicie zakryje cień Ziemi, zacznie się około 21.30 czasu polskiego (19.30 czasu uniwersalnego), a skończy o godzinie 23.13 czasu polskiego (21.13 czasu uniwersalnego). To aż 1 godzina i 43 minuty zaćmienia. Wynik ten, według EarthSky, jest o 4 minuty krótszy od maksymalnego możliwego zaćmienia Księżyca.
Tym razem zaćmienie Księżyca nastąpi podczas tak zwanego mikroksiężyca – to przeciwieństwo superksiężyca. Następuje, gdy nasz satelita znajduje się w apogeum swojej orbity (nie jest ona idealnie okrągła). Księżyc będzie zatem wydawał się mniejszy.
Od 23.13 do 01.23 (czasu polskiego) znów będziemy mieć do czynienia z częściowym zaćmieniem satelity.
Tego samego wieczoru będziemy mogli podziwiać poniżej Księżyca- Marsa w wielkiej opozycji (Ziemia i Mars znajdą się po tej samej stronie Słońca i będzie je dzielić najmniejsza odległość). Skutkiem tego będą największe kątowe rozmiary Czerwonej Planety. Na prawo od nich będzie można podziwiać rój meteorytów Południowych delta Akwarydów, który swoje maksimum będzie miał następnego dnia (28 lipca), ale wtedy ich obserwacje będzie utrudniał Księżyc dzień po pełni.
Jakby było tego mało towarzyszyć nam będą przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Szczegółowy terminarz przelotów na stronie www.heavens-above.com/.
Wspólnie z Izbą Regionalną i Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej mamy przyjemność zaprosić Państwa na obserwacje tych zjawisk 27 lipca 2018 roku od godziny 20:00 na zamek w Świeciu. Będzie możliwość obserwacji z wieży zamku jak również z jego otoczenia. Ci zaś z Was, którzy chcieliby zarejestrować te zjawiska proszeni są o zabranie ze sobą aparatów fotograficznych i statywów.
Do zobaczenia na zamku
Koordynatorzy Astrobazy Świecie